QSFP28 transceiver

QSFP28 (Quad Small Form-factor Pluggable 28) er en avanceret fiberoptisk transceiver, der muliggør dataoverførsel med hastigheder op til 100 Gbps.

30 produkt(er)

Ingen produkter matcher din søgning. Prøv at søge med andre ord.

Brug for hjælp?

Torsten Magnussen

Sales Manager

+45 31 20 46 00

mail tm@alcadon.dk

Torsten Magnussen

Alcadon Kundeservice

Vi er klar til at hjælpe!

+45 4570 7077

mail sales@alcadon.dk

Alcadon Kundeservice

SFP Transceivere

SFP (det står for Small Form-factor Pluggable) transceivere er kompakte, hot-swappable enheder, der bruges i netværk til at levere grænseflader for kommunikation over forskellige fysiske medier. De understøtter forskellige datahastigheder og kommunikationsstandarder, herunder Ethernet, Fibre Channel og SDH/SONET. Transceivere er uundværlige i moderne netværksudstyr, da de øger fleksibilitet og skalerbarhed i dit netværksdesign.

Den væsentligste fordel ved SFP transceivere er deres modularitet. Netværksadministratorer kan nemt udskifte transceivere for at ændre eller opgradere netværksforbindelser uden at skulle udskifte hele enheder, hvilket fører til besparelser og reduceret nedetid. Denne funktion er særligt gavnlig i datacentre, virksomheders netværk og telekommunikationssystemer, hvor hurtig implementering og vedligeholdelse er afgørende.

SFP transceivere findes i forskellige typer, fx SFP, SFP+ og QSFP, der hver især er designet til at understøtte forskellige datahastigheder og afstande. For eksempel understøtter SFP+ transceivere datahastigheder op til 10 Gbps, mens QSFP transceivere understøtter endnu højere datahastigheder og anvendes i 40 Gbps og 100 Gbps netværk.

Desuden er SFP transceivere alsidige i at understøtte både single-mode og multimode fiber, hvilket muliggør dataoverførsel over både lange og korte afstande. De understøtter også forskellige bølgelængde specifikationer, hvilket hjælper med at minimere signalinterferens og maksimere båndbredde.

Spørgsmål? Ring gerne til os på +45 4570 7077 eller skriv til sales@alcadon.dk.

keyboard_arrow_up